Ķiverveida maskas. Mende etniskā grupa, Sjerraleone, Libērija
Sande, pazīstama arī kā bundu, ir sieviešu iesvētīšanas kopiena Libērijā, Sjerraleonē, Gvinejā un Kotdivuārā. Mende ir viena no lielākajām etniskajām grupām šajā reģionā. Mende kultūrā ir divas atsevišķas kopienas: Poro (vīriešu kopiena) un Sande (sieviešu kopiena). Tās abas sagatavo un apmāca jaunos Mende etniskās grupas pārstāvjus iesvētīšanai pieaugušo dzīvē.
Sande kopiena kontrolē šo ķiverveida masku izmantošanu. Tās iemieso Sovei – garu aizbildni. Sovei gars pārstāv kopienas ideālus un autoritāti, un to uztver kā Sande kopienas skolotāju, dziednieku un tiesnesi. Sovei maska ir viens no svarīgākajiem un atpazīstamākajiem simboliem Mende etniskās grupas ceremonijās.
Viens no ievērojamākajiem meiteņu pilngadības ceremonijas aspektiem ir tradicionālā dziesma un deja. Dejojot ceremonijas laikā, Sande kopienas vecākie valkā Sovei maskas virs galvas līdzīgi kā ķiveres. Pārējās dejotāju ķermeņu daļas ir tērptas melnās rafijas šķiedrās un audumā. Visām maskām ir mazi caurumi ap pamatni, kur tika piestiprinātas melnās rafijas šķiedras.
Maskas parasti izceļas ar greznu matu sakārtojumu un iemieso Mende etniskās grupas sievišķīgā skaistuma ideālus – augstu pieri, smalkus, saspiestus sejas vaibstus un apjomīgus kakla gredzenus. Tās attēlo iekārojamu un pilnīgu sievieti. Maskai ir trīs galvenie aspekti: kakls, seja un matu sakārtojums. Kakls parasti atveidots ar divām līdz trīs ādas krokām, kas liecina par bagātību un labklājību. Mute ir maza un cieši aizvērta, jo gari ir klusi; Runāšana tiek uzskatīta par cilvēku pasaules atribūtu. Matu sakārtojums ietver ne tikai matu attēlojumu un citus rotājumus, bet arī, piemēram, putna vai čūskas simbolus.
Lai gan maskas valkā tikai sievietes, tās ir izgatavojuši vīrieši. Sovei maska ir izgriezta no koka un apstrādāta ar melnu krāsu, kas iegūta no augu krāsvielām. Tā kā maskas tiek valkātas kā ķiveres, tām jābūt vieglām un ērtām, atrodoties uz dejotājas pleciem. Maskas parasti sver aptuveni vienu līdz divus kilogramus.