Piektdien, 2025. gada 10. janvārī, plkst. 11.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina mediju pārstāvjus uz sarunu par Japānas fonda ceļojošo izstādi “NINGYŌ: Japāņu leļļu māksla”.
2025.gada 10. janvāris
plkst. 11.00
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA /
Boses zāle, Jūgenda salons
Doma laukums 6, Rīga
Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00
No 11. janvāra līdz 9. martam Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (MMRB) Boses zālē apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvāta izstāde “NINGYŌ: Japāņu leļļu māksla”, kas daudzpusīgi iepazīstina ar leļļu jeb ņingjō darināšanas kultūru Japānā. 67 lelles no Japānas fonda kolekcijas grupētas četrās sadaļās: “Ņingjō kā lūgšana bērnu labklājībai”, “Ņingjō kā mākslas darbs”, “Ņingjō kā tradicionālā māksla” un “Ņingjō kultūras izplatība”, veidojot krāšņu, aizraujošu stāstu par Japānas tradīcijām, ikdienu un nacionālo savdabību.
Sarunā piedalīsies:
- Jasuto Tokašiki (Yasuto Tokashiki), Japānas vēstniecības Latvijā trešais sekretārs – pastāstīs par Japānas fonda ceļojošajām izstādēm un to programmu;
- Kristīne Milere, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore – iepazīstinās ar ekspozīciju un tās koncepciju;
- Nikola Rundāne, Ieva Velberga, MMRB izglītības programmu kuratores – prezentēs izstādes pasākumu un izglītības programmu.
Tikšanās moderēs MMRB komunikācijas speciāliste Anete Brakša.
Pasākums notiks latviešu un angļu valodā.
Pēc uzrunām žurnālisti varēs uzdot jautājumus, aplūkot, fotografēt un filmēt izstādi, kā arī individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.
Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar MMRB komunikācijas speciālisti Aneti Brakšu, zvanot pa tālruni (+371) 26 544 860 vai rakstot uz e-pastu .
Par izstādi
Ekspozīcija sagatavota kā turpinājums Japānas fonda populārajai ceļojošajai izstādei “Japāņu lelles: lūgšanu veidi, mīlestības iemiesojumi”, un tā iepazīstina ar ilgajā Japānas pastāvēšanas vēsturē izkopto leļļu radīšanas kultūru. NINGYŌ japāņu valodā nozīmē “cilvēka veidols”. Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA apmeklētāji ieraudzīs 67 rūpīgi izvēlētas lelles, kas grupētas četrās sadaļās: “Ņingjō kā lūgšana bērnu labklājībai”, “Ņingjō kā mākslas darbs”, “Ņingjō kā tradicionālā māksla” un “Ņingjō kultūras izplatība”.
Tas, ka lelles ir neatņemama ikdienas dzīves sastāvdaļa, raksturīgs ne tikai Japānai, taču leļļu daudzveidība un meistarīgais amatnieku roku darbs, ko papildina dziļa mīlestība pret lellēm, ir tieši Japānas kultūras iezīme. Šī izstāde sniedz visaptverošu priekšstatu par japāņu leļļu estētiku – sākot ar Kataširo un Amagacu, kas tiek uzskatītas par leļļu arhetipiem Japānā, iekļaujot noteiktiem reģioniem tipiskas lelles, kas atspoguļo dabas apstākļus un stāstus no visas Japānas, un beidzot ar mūsdienu lellēm, kas iecienītas kā rotaļlietas, kā arī ar kolekcionējamām figūrām, kuras tiek augstu novērtētas pasaulē.
Par Japānas fondu
Japānas fonds veicina starptautisko sapratni, un tā misija ir attīstīt draudzības saites starp Japānu un pasauli. Fonda galvenie darbības virzieni ir mākslas, kultūras un zināšanu apmaiņa, japāņu valodas izglītība ārzemēs, kā arī Japānas studijas.
Mākslas un kultūras jomā fonds koncentrējas uz pasākumiem, kas iepazīstina citas valstis ar Japānas mākslu un kultūru, veidojot ceļojošo izstāžu programmu, kur tiek eksponēti mākslas darbi no fonda kolekcijas. Šajās izstādēs ir pārstāvēti aptuveni 15 dažādi mākslas veidi, tostarp laikmetīgā māksla, amatniecība, fotogrāfija, arhitektūra, dizains, manga un japāņu lelles. Katru gadu izstādes tiek rīkotas aptuveni 80 muzejos un izstāžu zālēs visā pasaulē. Fonda iecere ir ar izstāžu palīdzību vienot Japānu un citas valstis, satuvināt cilvēkus un veicināt dialogu par radošumu caur bagātīgu māksliniecisko pieredzi.
Projekta vadītāji:
Hajaši Naoteru (Hayashi Naoteru) /
Japānas leļļu kultūras izpētes centrs, Japāna
Mita Kakujuki (Mita Kakuyuki) /
Tokijas Nacionālais muzejs, Japāna
Izstādes kuratore MMRB:
Kristīne Milere
Izstāžu kuratore /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: (+371) 60 001 344
E:
Kuratora asistente:
Ninke van Līra (Nienke van Lier)
Izstādes uzbūve:
Emīls Eduards Murziņš
Kārlis Verners Baumanis /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Grafikas dizains:
Kristīne Jansone
Vizuālās komunikācijas speciāliste /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Izglītības programma:
Ieva Velberga
Nikola Rundāne
Vita Ozoliņa
Izglītības programmu kuratores /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Komunikācija:
Anete Brakša
Komunikācijas speciāliste /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM