31.01.2025. 16.00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Diskusija:
Re-vīzija. Muzeja loma un atbildība 21. gadsimtā

Aicinām apmeklēt starptautisku paneļdiskusiju “RE-VĪZIJA” par nacionālo muzeju lomu un atbildībām kā atmiņu, identitātes un zināšanu institūcijām.

Reaģējot uz kultūras, politiskām, sociālām, kā arī ekonomiskām pārmaiņām, liela daļa mākslas un citu muzeju visā pasaulē pēdējo gadu laikā arvien konsekventāk pievēršas pašrefleksijai. Pārskatot savu lomu un atbildību vērtību un zināšanu glabāšanā, radīšanā un interpretēšanā, kā arī meklējot jaunas ilgtspējīgas stratēģijas komunikācijā ar auditoriju.

Muzeji savā darbībā iemieso un veido savu apmeklētāju priekšstatus par to, kas ir vērtīgs, svarīgs un patiess. Mūsdienu kultūras un izglītības institūcijas vairs nevar izvairīties no nepieciešamības adaptēties strauji mainīgajai sabiedrībai un zināšanu veidošanās procesiem. Mūsdienu globalizētajā sabiedrībā, kur vismaz līdz šim dominējis liberāli progresīvas politikas virziens, muzejiem ir jāpārvērtē sava tradicionālā hegemonija un jāatspoguļo dažādas perspektīvas un realitātes. Tas īpaši attiecas uz nacionālajiem muzejiem, kuri bieži vien sakņojas 20. gadsimta pirmās puses nacionālisma ideālos.

Diskusijas fokusā būs reprezentatīvu kolekciju un izstāžu veidošanas un komunicēšanas aktuālās prakses kultūras un politikas attiecību ietvarā. Izvēlētais skatupunkts īpaši pievēršas vēsturisku vērtību laikmetīgai kontekstualizēšanai.

Dalībnieki:

  • Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzeja direktors, viens no izstādes “Pēcnāves dzīves. Piemiņas prakses un muzejs” kuratoriem Kaspars Vanags;
  • mākslas vēsturniece un kuratore, Igaunijas Mākslas muzeja glezniecības kolekcijas glabātāja Līsa Kaljula (Liisa Kaljula, EST);
  • Viļņas Nacionālās mākslas galerijas ekspozīciju un izstāžu departamenta vadītājs Dr. Ģiedris Gulbins (Giedrius Gulbinas, LT);
  • mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore Agnese Lūcija Zviedre.

Diskusijas moderatore:

mākslas kuratore un kritiķe, Latvijas Laikmetīgā mākslas centra (LLMC) direktore Solvita Krese.

Pēc diskusijas, plkst. 18.00, aicinām uz sarunu “Mākslas izdzīvošana krīzes apstākļos” par Latvijas mākslas darbu likteni Otrā pasaules kara notikumu ietekmē. Vairāk informācijas šeit: saite uz otru tās dienas pasākumu

Izstādi “Latvijas kolekcija” organizē Latvijas Laikmetīgās māslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Malmes Mākslas muzeju. Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Novum Riga Charitable Foundation, Zviedrijas vēstniecība, Danish Arts Foundation, krāsu ražotājs “Vivacolor”.

Papildu informācija

  • Norise muzeja Konferenču zālē 1. stāvā.
  • Muzejā vēlams ierasties 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi izmantotu kases un garderobes pakalpojumus.
  • Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.

Norises piekļūstamība

  • Norise ir piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
  • Norise paredzēta ar sēdvietām.
  • Norises telpā ir paredzētas vietas ratiņkrēsliem.
  • Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 2. stāva vestibilā pie Informācijas punkta.
  • Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 67 324 461, .


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori 

Norises valoda

Angļu 

Norises ilgums

60–90 minūtes 

Dalības maksa

Ieejas biļete izstādē saskaņā ar cenrādi  
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas

Pieteikšanās

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama 

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka 
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga