Diskusija:
Mākslas izdzīvošana krīzes apstākļos
Izstādes “Latvijas kolekcija” publiskās programmas ietvaros aicinām apmeklēt diskusiju “Mākslas izdzīvošana krīzes apstākļos” par Latvijas mākslas darbu likteni Otrā pasaules kara notikumu ietekmē.
Cik daudz mēs zinām par Latvijas mākslas darbu saglabāšanu, iznīcību, pazušanu, nokļūšanu ārvalstīs, privātkolekcijās vai vienkārši nonākšanu aizmirstībā Otrā pasaules kara notikumu rezultātā? Kā Latvijas mākslas darbu likteni ietekmējusi pirmskara laika kultūrpolitika? Kādas stratēģijas vietējās institūcijas, organizācijas un indivīdi ir izmantojuši mākslas darbu saglabāšanā?
Sarunu ievadīs Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta vadošās pētnieces un direktores Kristiānas Ābeles īss stāstījums par “Latvijas kolekcijas” izveidi, izceļot mazāk zināmus faktus un kultūrvēsturisko kontekstu, kā arī iezīmējot šīs izstādes nozīmi Latvijas mākslas vēstures kopainā. Tam sekos diskusija, kurā piedalīsies Kristiāna Ābele, mākslas vēsturnieks, LMA Mākslas vēstures institūta pētnieks un Vidzemes Augstskolas profesors Jānis Kalnačs un LNMM kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas (18. gs. – 20. gs. 1. puse) glabātāja Aija Brasliņa. Diskusiju vadīs mākslas vēsturniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore Baiba Vanaga.
“Latvijas kolekcija” tika izveidota 1939. gadā par zviedru mecenāta Oskara Elmkvista līdzekļiem kā sava laika nacionālās mākslas darbu izlase un nodota dāvinājumā Malmes Mākslas muzejam Zviedrijā. Kolekcijas nozīme Latvijas mākslas vēstures kopainā atklājas, kontekstualizējot tās stāstu sava laika kultūras un politisko norišu ietvarā. Tās tapšanas apstākļi un tālākais liktenis iemieso nozīmīgas vēstures liecības par mākslas, ideoloģijas un politikas attiecībām.
Kolekcijas stāsts atklāj daudz interesanta arī par starpkaru perioda mākslas dzīves iekšējo organizāciju un mākslas lomu starpvalstu attiecībās. Tādējādi tās īslaicīga atgriešanās Latvijā aktualizē daudz būtisku jautājumu, ko ir rosinoši aplūkot vēsturiskā perspektīvā un šodienas diskursos.
“Latvijas kolekcija” tapa laikā, kad daļā Eiropas jau plosījās Otrais pasaules karš, nenovēršami tuvojoties Baltijas valstīm. Viena no tēmām, kas pastarpināti parādās izstādes kontekstā, ir mākslas vērtību liktenis politisku krīžu apstākļos – infrastruktūru iznīcinoša karadarbība, valstiskās un kultūras autonomijas zaudēšana, okupāciju režīmu politika, iedzīvotāju, tostarp daudzu mākslinieku un citu kultūras darbinieku došanās bēļu gaitās u. c.
Pirms sarunas, plkst. 16.00, aicinām apmeklēt arī starptautisku paneļdiskusiju “RE-VĪZIJA” par nacionālo muzeju lomu un atbildībām kā atmiņu, identitātes un zināšanu institūcijām. Vairāk informācijas šeit: saite uz otru tās dienas pasākumu.
Izstādi “Latvijas kolekcija” organizē Latvijas Laikmetīgās māslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Malmes Mākslas muzeju. Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Novum Riga Charitable Foundation, Zviedrijas vēstniecība, Danish Arts Foundation, krāsu ražotājs “Vivacolor”.
Papildu informācija
- Norise notiek Kupola zālē, 5. stāvā.
- Muzejā vēlams ierasties 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi izmantotu kases un garderobes pakalpojumus.
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.
Norises piekļūstamība
- Norise ir piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
- Norise paredzēta ar sēdvietām.
- Norises telpā ir paredzētas vietas ratiņkrēsliem.
- Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 2. stāva vestibilā pie Informācijas punkta.
- Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 67 324 461, .