14.12.2024. - 23.02.2025.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Latvijas kolekcija

Sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru un Malmes Mākslas muzeju Zviedrijā no 2024. gada 14. decembra līdz 2025. gada 23. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva un Kupola zālēs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) noritēs izstāde “Latvijas kolekcija”, kas parāda 20. gadsimta sākuma Latvijas mākslinieku darbus no Malmes muzeja krājuma un tos papildinošus mūsdienu autoru jaundarbus.

1939. gadā Malmes Mākslas muzejam (Malmö Konstmuseum) kā dāvinājums tika nodota Latvijas mākslas kolekcija – unikāls Latvijas mākslas momentuzņēmums starp diviem pasaules kariem. Darbu kopums – ainavas, portreti, klusās dabas un scenogrāfiju skices – iezīmē pāreju no 20. gadsimta 20. gadu modernisma eksperimentiem uz reālismu, kas bija raksturīgs 30. gadu Eiropas mākslai, un tematiski pievēršas Latvijas dabai un nacionālās kultūras cildinošām idejām, sabalsojoties ar Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma kultūrpolitiku. Līdz 1958. gadam kolekcija bija skatāma Malmes Mākslas muzejā, bet tad no pastāvīgās ekspozīcijas noņemta un nav tikusi izstādīta.

Ar mērķi turpināt kolekcijas izpēti un kontekstualizēt visu 47 darbu kopumu, sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru (LLMC) 2022. gadā kolekcija no jauna, pilnā apjomā tika izstādīta Malmes Mākslas muzejā. Tagad pirmo reizi – 85 gadus pēc kolekcijas veidošanas sākuma – daļa mākslas darbu uz vairāk nekā diviem mēnešiem atgriežas Latvijā.



Rīgas izstādi papildina šodienas autoru redzējums – astoņi laikmetīgās mākslas jaundarbi, kas izceļ nepamanītos naratīvus Latvijas mākslas kolekcijā un komentē plašākus jautājumus, saistītus ar nacionālismu un nacionālas valsts dzimšanu. Mūsdienu mākslinieku darbi iekļauti Malmes Mākslas muzeja kolekcijā, kļūstot par Latvijas mākslas izlases laikmetīgu interpretāciju un paplašinājumu.

“Latvijas kolekcija Malmē gan aktualizē tā laika mākslinieku darbību un politisko situāciju Latvijā, gan aicina pārdomāt, kur, kā un vai Latvijas mākslas darbi pieejami ārvalstu muzeju kolekcijās un to stāsti – starptautiskiem skatītājiem,” uzsver Inga Lāce, viena no trim izstādes kuratorēm.



Pētot un papildinot Latvijas kolekciju, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Malmes Mākslas muzejs un Latvijas Nacionālais mākslas muzejs veido jaunus saskarsmes tiltus, rosinot plašāku diskusiju par vārda brīvību un tās trauslumu, kā arī mākslas lomu sabiedrības ekosistēmā un politikā, muzeju kolekciju veidošanu un mākslinieku līdzdalību nacionālu valstu naratīvu formulēšanā, kultūras diplomātijā un valstu politikā.

Izstādi pavada publiskā programma, ietverot tikšanos ar projekta kuratorēm, sarunu par Latvijas mākslas darbu likteni Otrā pasaules kara notikumu ietekmē, starptautisku simpoziju par muzeju lomu un atbildību sabiedrībā 21. gadsimtā, kā arī radošo darbnīcu bērniem un vecākiem kopā ar mākslinieci Ievu Krauli-Kūnu. Februārī notiks mākslinieces Makdas Embaje (Makda Embaie, Norvēģija) performance-sarunu šovs “Karnevāls”, kas tapusi, iedvesmojoties no Jāņa Tīdemaņa dinamiskās gleznas “Karnevāls”, un izstādes noslēguma koncerts sadarbībā ar komponistu Henriju Poikānu.


Muzeja darba laiks

Pirmdien: Slēgts
Otrdien: 10.00–18.00
Trešdien: 10.00–18.00
Ceturtdien: 10.00–18.00
Piektdien: 10.00–20.00
Sestdien: 10.00–17.00
Svētdien: 10.00–17.00

Plašāka informācija par muzeja darba laiku šeit

Ieejas biļete izstādē

1 biļete individuālam apmeklējumam 
7,00 EUR      Pieaugušajiem 
3,50 EUR      Skolēniem, studentiem, pensionāriem un citām atlaižu grupām*

* Plašāka informācija par cenrādi šeit

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
4. stāva izstāžu zāles
Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Izstādē piedalās

Mākslinieki no Latvijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Ukrainas, Igaunijas, Dānijas un Lietuvas: Ieva Epnere, Ieva Kraule-Kūna, Santjago Mostins (Santiago Mostyn), Susanna Jablonska (Susanna Jablonski), Makda Embaje (Makda Embaie), Lada Nakonečna (Lada Nakonechna), Jānuss Samma (Jaanus Samma), Asbjerns Skous (Asbjørn Skou), Anastasija Sosunova (Anastasia Sosunova)

Mākslinieki “Latvijas mākslas kolekcijā” Malmes Mākslas muzejā

Jānis Aižens, Augusts Annuss, Arturs Apinis, Jēkabs Apinis, Kārlis Baltgailis, Erna Bērziņa, Jānis Cielavs, Jānis Cīrulis, Elza Druja, Eduards Dzenis, Otomija Freiberga, Jāzeps Grosvalds, Arvīds Gusārs, Marija Induse-Muceniece, Eduards Kalniņš, Voldemārs Krastiņš, Kārlis Krauze, Jānis Kuga, Ludolfs Liberts, Milda Liepiņa, Jānis Liepiņš, Jūlijs Madernieks, Oskars Norītis, Jānis Plēpis, Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls, Pēteris Rožlapa, Arijs Skride, Oto Skulme, Uga Skulme, Niklāvs Strunke, Leo Svemps, Janis Šternbergs, Arvīds Štrauss, Erasts Šveics, Zelma Tālberga, Jānis Tīdemanis, Valdemārs Tone, Konrāds Ubāns, Johans Valters, Vilis Vasariņš, Ernests Veilands, Sigismunds Vidbergs, Teodors Zaļkalns, Rihards Zariņš, Kārlis Zāle

Izstādi organizē

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Malmes Mākslas muzejs

Izstādi atbalsta

Izstādes kuratores

Inga Lāce
Lote Lēvholma (Lotte Løvholm)
Solvita Krese

Projekta vadītāja

Mārīte Lempa /
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Projekta producente

Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece
Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes arhitekte

Līva Kreislere

Izstādes producentes

Elīza Anna Reine /
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Ieva Kalnača /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Tehniskā realizācija

Form Art Lab”, “VPT Grupa”

Komunikācijas vadītāja

Dana Zālīte /
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Izstādes komunikācija

Luīze Mizga /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Grafikas dizains

Rūta Jumīte

Publiskā programma

Elīna Ķempele

Izglītības programma

Alise Hofmane /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs