04.10.2025. - 26.10.2025.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Qalqan. Krimas tatāru simboli

No 2025. gada 4. līdz 26. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) norisināsies izstāde “Qalqan. Krimas tatāru simboli”.

Krimas tatāri ir viena no Ukrainas pamatetniskajām kopienām ar senām saknēm un izturīgu kultūras dzīvotspēju, par spīti smagām vēsturiskām represijām. Mūsdienās Krima ieņem stratēģiski, militāri un simboliski nozīmīgu lomu Krievijas karā pret Ukrainu, jo tieši ar tās aneksiju 2014. gadā sākās Krievijas agresija pret Ukrainas suverenitāti.

Izstādē būs apskatāmi Ukrainas mūsdienu keramiķa Rustema Skibina veidoti dekoratīvi vairogi, pazīstami kā qalqan. Qalqan ir apaļš kaujas vairogs, tradicionāli izmantots Krimas tatāru bruņojumā. Vienlaikus tas ir arī mākslas objekts, kurā ietverti ornamenti ar simbolisku nozīmi. Skibins atdzīvina šo formu keramikā, savienojot dekoratīvo mākslu ar vēsturisko simboliku. Mākslinieks padziļināti interesējas par Krimas tatāru kultūras mantojumu un militāro priekšmetu rotāšanas tradīciju. Viņa keramikas darbi veidoti, atsaucoties uz seniem ornamentāliem kompozīciju paraugiem, ko viņš atklājis uz tatāru ieročiem un bruņām.



Krimas tatāru dekoratīvajai mākslai raksturīgi ziedu ornamenti, īpaši nozīmīgs motīvs ir Egri dal – vijīgs zars ar daudzām ziedu un augļu vārpām. Ziedu ornamenti simbolizē atdzimšanu, pretestību netaisnībai un aizsardzību. Bieži sastopamas arī ģeometriskas formas, no kurām īpaši raksturīga ir mihrabas arku kompozīcija. Lielākā daļa vēsturisko Krimas tatāru priekšmetu ornamentu mūsdienās ir grūti nolasāmi deformācijas, nodiluma vai neatbilstošu glabāšanas apstākļu dēļ. Arī Krimas mākslas vēsture ir maz pētīta – pēc Krimas aneksijas 1783. gadā daudzi artefakti tika iznīcināti.

Līdz šim nav veikts visaptverošs pētījums par ornamentiem uz Krimas hanistes militārajiem priekšmetiem. Balstoties salīdzinošajā analīzē, notiek mēģinājumi atšifrēt ornamentus un identificēt Krimas amatnieku darbus. Šai kultūrai ir savi vizuālie kanoni, kas atšķiras dažādās amatniecības nozarēs, ņemot vērā izmantotās tehnikas un materiālus.

Ar saviem darbiem Rustems Skibins veido saikni starp dažādiem laikmetiem. 17.–18. gadsimta kara priekšmetu ornamenti atspoguļo tradīcijas pastāvību, tādēļ mākslinieks to simbolus interpretē kā nozīmes nodošanu un saglabāšanu, izrādot cieņu konkrētām vēsturiskajām kompozīcijām.

Izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā top sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā.


Muzeja darba laiks

Pirmdien: Slēgts
Otrdien: 10.00–18.00
Trešdien: 10.00–18.00
Ceturtdien: 10.00–18.00
Piektdien: 10.00–20.00
Sestdien: 10.00–17.00
Svētdien: 10.00–17.00

Plašāka informācija par muzeja darba laiku šeit

Ieejas biļete izstādē

1 biļete individuālam apmeklējumam 
7,00 EUR     Pieaugušajiem 
3,50 EUR     Skolēniem, studentiem, pensionāriem un citām atlaižu grupām* 

* Plašāka informācija par cenrādi

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
Kupola zāle
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga