Preses relīzes

Izstādes prezentācija medijiem. Tukku Magi: Ritms

Norises laiks 13.05.2025.
Publicēts 29.04.2025.

Otrdien, 2025. gada 13. maijā, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) aicina mediju pārstāvjus uz izstādes “Tukku Magi: Ritms” prezentāciju.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Iepriekšējas reģistrācijas anketa: līdz 12.05.2025. plkst. 17.00

Dalībnieku reģistrācija uz vietas: plkst. 10.30–11.00

Izstāde “Tukku Magi: Ritms”, kura no š.g. 13. maija līdz 7. septembrim būs apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Kupola zālē, veido dialogu starp afrikāņu tradicionālās mākslas priekšmetiem no Tukku Magi kolekcijas un mūsdienu autoru darbiem no Latvijas un Āfrikas valstīm. Izmantojot jēdzienu “ritms” kā atslēgas punktu, katrs izstādes mākslinieks piedāvā savu individuālo stāstu saiknē ar Āfriku, savu unikālo ritma koncepciju, kas nojauc robežas starp kultūrtelpām, laiku un pieņemto kontekstu, aicinot apmeklētājus piedalīties mūžīgajā pārmaiņu kustībā.

Pasākumā piedalīsies:

  • Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja – runās par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Tukku Magi sadarbību;
  • Jānis Jākobsons un Zoja Frolova (ASV / Latvija), mākslinieki, Tukku Magi līdzdibinātāji un radošie direktori – stāstīs par Tukku Magi projektu un izstādes ideju;
  • Roberts Arseno (Robert Arsenault), Tukku Magi padomes loceklis – iezīmēs projekta globālo un lokālo nozīmību;
  • Kristīne Milere, LNMM izstāžu kuratore – moderēs sarunu.

Pasākums notiks latviešu un angļu valodā.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā muzeja darba laikā, lūgums sazināties ar izstādes kuratori Kristīni Mileri pa e-pastu: .

Par izstādi

Izstāde “Tukku Magi: Ritms” ir kopīgas cilvēku pieredzes svētki, kas izteikti universālajā mākslas valodā. Tā rāda, kā dažādi stili, ietekmes un kultūras perspektīvas var apvienoties, lai veidotu daudzpusīgu ainu, kas rezonē ar skatītājiem dziļā, emocionālā līmenī. Ritms iemieso mākslinieciskās sadarbības būtību un skaistumu, kas rodas, kad sarunā tiek iesaistītas dažādas balsis. Tā nav tikai mūzika vai dejas kustība, bet tas ir arī dzīvības, dabas un savstarpējo attiecību ritms. Pasaule ir kustībā, notiekot ritmiskam dialogam starp lokālo un globālo, personīgo un sabiedrisko, autentisko un konstruēto, cilvēkiem un dabu, aizspriedumaino un dažādībai atvērto.

Katrs izstādes mākslinieks piedāvā savu individuālo stāstu saiknē ar Āfriku, savu unikālo ritma koncepciju. Izstādē apskatāmi darbi no Tukku Magi Āfrikas tradicionālās mākslas kolekcijas, ar kuriem sarunu veido laikmetīgie mākslinieki Mufats Takadiva (Moffat Takadiwa, Zimbabve), Dikenss Otjeno (Dickens Otieno, Kenija), Jānis Jākobsons (ASV / Latvija), Zoja Frolova (ASV / Latvija), Niks Brants (Nick Brandt, Lielbritānija), Fernando Anuanga (Fernando Anuang’a, Kenija) un mākslinieku grupa – Džeimss Muriuki (James Muriuki, Kenija), Olga Kisseleva (Francija), Džeimss Mveu (James Mweu, Kenija), Margareta Ngigi (Margaret Ngigi, Kenija).

Par Tukku Magi

Tukku Magi projekts veltīts unikāla multikulturāla dialoga veicināšanai starp Ziemeļiem un Dienvidiem, kā arī starp tradīcijām un mūsdienīgumu. Tā atrašanās Eiropas ziemeļaustrumos ļauj novirzīt uzmanību no vēsturiski priviliģētajiem “Rietumu” pasaules lielpilsētu centriem uz vēsturisku impēriju, kontinentu un tautu krustcelēm, radot telpu pārdomām par pagātnes mantojumu un sarežģīto mūsdienu kultūras un politisko kontekstu. Tukku Magi misija ir pārveidot tradicionālās mākslas uztveres paradigmu, iekļaujot to kā līdzvērtīgu partneri mūsdienu mākslas diskursā.

Tukku Magi projekta aizsākumi meklējami spontānā sarunā ar amerikāņu filantropiem un kolekcionāriem Bobbi un Timu Hamiliem (Bobbi, Tim Hamill) no Bostonas, ASV, kas rezultējās vairāk nekā 500 Āfrikas tradicionālās mākslas priekšmetu dāvinājumā.

2019. gadā mākslinieki Zoja Frolova un Jānis Jākobsons kļuva par Tukku Magi līdzdibinātājiem un radošajiem direktoriem.

Izstādes idejas autori un mākslinieki:
Jānis Jākobsons, Zoja Frolova

Izstādes kuratore:
Kristīne Milere
Izstāžu kuratore /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: (+371) 60 001 344
E:

Grafikas dizains:
Anna Ceipe

Muzeja komanda:
Ieva Kalnača, Katrīna Vastlāve, Aija Remerte, Laura Dravniece, Ingrīda Ivane, Raitis Upens, Una Kastanovska, Dita Murziņa, Liene Visendorfa, Kaspars Burvis, Gatis Rudzītis, Armands Medveckis, Guntis Beijers