Sudraba senioru pēcpusdiena:
Glezniecība un matemātika
Mākslas vēsturnieces Vitas Ozoliņas un arhitekta Kaspara Rikarda vadībā iepazīsim izstādi "Bernārs Venē. Glezniecība: no racionālā uz virtuālo. 1966–2024". Glezniecība: no racionālā uz virtuālo. 1966-2024’’. Retrospekciju veido 28 ievērojamā franču mākslinieka darbi – gan paraugi no mākslinieka agrīnās daiļrades, gan pēdējos gadostapušie. Ekspozīcijas centrālā ass ir matemātika, kas, Venē vārdiem runājot, sevī ietver “visaugstāko iespējamo abstrakcijas līmeni mākslā”.
Pasākuma viesis būs sakrālās ģeometrijas specialists, arhitekts Kaspars Rikards. Savā profesionālajā darbībā pētot sakrālās ģeometrijas principus un sakarības, viņš piekrīt, ka cilvēka apziņai piemīt ģeometriska iedaba. Tā ir viena no parādībām, ko mēs nevaram verbalizēt. To var attiecināt arī uz Bernāra Venē gleznām, ko kopīgi skatīsim muzeja Lielajā zālē. Pastaigas laikā iepazīsim Venē gleznu matemātisko lingvistiku, kur centrālais elements ir līnija, kas, atkarībā no dažādām konfigurācijām, var iemiesot kārtību, haosu, pārtapšanu un pat sabrukumu.
Bernārs Venē dzīvojis ASV, ilgstoši uzturoties Ņujorkā. Šajā intensīvajā mākslas vidē pavadītie gadi veicināja oriģinālas pieejas radīšanu, pievēršoties matemātiskiem vienādojumiem un simbolu virknēm, kas aizgūtas no zinātniskiem darbiem.
Apskatīsim un pārrunāsim Bernāra Venē divus gadus ilgušo projektu, kas saistīts ar ģeneratīvo mākslu. Šie digitāli gleznotie darbi ir divdimensionāls ekvivalents viņa skulpturālajiem objektiem “Sabrukumi” (Effondrements), kur krītošas arkas un leņķi, sekojot dabiskajiem gravitācijas likumiem, piezemējoties veido negaidītas konfigurācijas.
Bernāra Venē darbi eksponēti daudzos prestižos pasaules muzejos, tostarp Modernās mākslas un Gugenheima muzejos Ņujorkā, Hiršhorna muzejā un skulptūru dārzā Vašingtonā, Pompidū centrā Parīzē u.c. Viņa pēc pasūtījuma tapušās skulptūras pastāvīgi skatāmas publiskajā telpā Eiropā, Āzijā, Austrālijā un ASV.
Papildu informācija
- Norise notiek Lielajā izstāžu zālē. Pirms norises tikšanās 1. stāva ātrijā.
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
- Informējam, ka MMRB publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.
Norises piekļūstamība
- Norise ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
- Lai nokļūtu līdz norises vietai Lielajā izstāžu zālē 1. stāvā, nav nepieciešams izmantot pakāpienus. Līdz zālei var nokļūt, dodoties pa pandusu.
- Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas Lielajā izstāžu zālē.
- Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 25 732 122, .