Latvijas Muzeju biedrības GADA BALVA 2016:
Gada mākslas izstāde
Latvijas Muzeju biedrība par 2016. gada mākslas izstādi atzinusi retrospekciju „Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība”.
Laikā no 2016. gada 4. maija līdz 24. jūlijam LNMM jaunajā lielajā izstāžu zālē notika līdz šim vērienīgākā mākslinieka Miervalža Poļa retrospekcija „Ilūzija kā īstenība”. Kā pirmā izstāde pēc rekonstrukcijas atvērtajā muzejā tā piesaistīja rekordlielu apmeklētāju skaitu (85 601), kļūstot par skatītāko izstādi LNMM pēdējo 25 gadu vēsturē.
Izstādes mērķis bija apzināt Miervalža Poļa unikālo mākslas mantojumu, pētot laikmetīgo tendenču attīstību Latvijas mākslas vēsturē; pirmo reizi retrospektīvā izstādē vienkopus eksponēt mākslinieka darbus, no kuriem lielākā daļa pašlaik glabājas ārvalstu muzejos vai privātkolekcijās. Segmentējot auditoriju un izstrādājot daudzveidīgu satura interpretāciju, dot ierosmi turpmākiem muzeja apmeklējumiem, padziļinātai interesei par autoru un mākslu kopumā.
Izstādē bija pārstāvēti gandrīz 200 mākslinieka darbi, kā arī plašs dokumentālo liecību klāsts no kopumā gandrīz 50 publiskām un privātām kolekcijām un arhīviem. Darbi bija strukturēti tematiskās grupās, iezīmējot atšķirīgus Miervalža Poļa daiļrades periodus un radošo interešu virzienus (izstādes kuratore – Daina Auziņa, izstādes iekārtotājs – Ojārs Pētersons).
Izstādes interpretācijai, darbā ar apmeklētājiem, tika izmēģinātas jaunas sadarbības formas, radīts daudzveidīgs piedāvājums, sākot ar muzeja darbinieku un īpaši apmācītu un eksaminētu brīvprātīgo vadītām atklātajām bezmaksas ekskursijām, nedēļas nogalēs, radošām darbnīcām, lekcijām, bezmaksas darba lapām, digitāliem un drukātiem ceļvežiem (latviešu, angļu un krievu valodā), līdz jaunu mākslas darbu radīšanai literāru eseju un performanču formā. Izstādes ietvaros notikusī Andas Lāces performance „Atindēšana” tika nominēta 5. Purvīša balvai.
Kā muzeja jaunatvēršanas izstādei, Miervalža Poļa „Ilūzija kā īstenība” bija liels skatītāju piesaistes potenciāls, ko ļāva prognozēt arī mākslinieka popularitāte vietējā kultūras telpā. Tādēļ tika veidots detaļās pārdomāts saturs un interpretācijas programma, kā arī efektīgs vizuālais noformējums. Izstāde iedvesmoja muzeja apmeklējumam visu paaudžu, sociālo grupu un tautību Latvijas iedzīvotājus un viesus.
Izstādes kuratore:
Daina Auziņa