Ķiverveida maska. Makonde etniskā grupa, Tanzānija
Makonde etniskās grupas ķiverveida maskām ir spēcīgi, reālistiski, portretam līdzīgi vaibsti, un tās rotā īsti cilvēku mati, kas piestiprināti ar bišu vasku. Šādas maskas iesvētīšanas ceremonijās pārstāvēja senču garus un simbolizēja kopienas morāles kodeksu.
Makonde etniskās grupas pārstāvji pirmo reizi ieradās šajā reģionā 18. un 19. gadsimtā, meklējot patvērumu no vergu tirdzniecības. Pēdējā gadsimta laikā, īpaši Portugāles koloniālajā periodā no 1920. līdz 1974. gadam, grupa ir piedzīvojusi lielas kultūras pārmaiņas, kuras lielā mērā ietekmējušas viņu sabiedrību, kā arī atspoguļojas mākslā.
Iesvētīšanas laikā gan meitenēm, gan zēniem tiek mācīts, kā izgatavot un lietot maskas. Tradicionāli dejas izpildīja garīgie līderi, lai atzīmētu jaunu zēnu un meiteņu iesvētīšanas rituālus, kas iezīmēja viņu pāreju uz jaunu dzīves posmu, kurā viņiem tika mācītas pieaugušo dzīves prasmes, tradicionālās dziesmas, dejas, tērpi un kopienas noslēpumi. Maskas tika izmantotas arī, lai godinātu nesen mirušos.
Maskas izgatavo lielā slepenībā, prom no kopienas. Visiem vīriešiem tiek mācīta kokgriešanas prasme, un, lai gan viņi lepojas ar savu darbu, viņi neuzskata sevi par profesionāliem māksliniekiem.