Edvardas Šmites lekcija:
Mākslinieku biedrība “SADARBS”. 1924—1940
Noslēdzot lekciju ciklu, kas veltīts lietišķās mākslas meistara Jūlija Straumes (1874−1970) jubilejas gadam, aicinām apmeklēt Dr. h. c. art. Edvardas Šmites lekciju par mākslinieku biedrību “Sadarbs”, kurā, pēc atgriešanās no Kaukāza, mākslinieks rada domubiedrus un, regulāri piedaloties biedrības organizētajās izstādēs, pamazām iekļāvās Latvijas mākslas vidē, apliecinādams savu meistarību un plašās zināšanas tekstilmākslā.
Lekcijā apmeklētāji varēs iepazīt Dr. h. c. art Edvardas Šmites apkopotās liecības arhīvos un periodikā par “Sadarba” darbības mērķiem, uzskatiem, biedriem, rīkotajām izstādēm un mākslas vēsturnieku skatījumu uz organizāciju un tās darbību, tādējādi izgaismojot vēl vienu piemirstu lappusi Latvijas mākslas vēsturē.
“Sadarbs” − viena no zināmākajām latviešu mākslinieku biedrībām, tika dibināta 1924. gadā un aktīvi darbojās līdz pat II. Pasaules karam. Tā pulcēja tādus augstas raudzes māksliniekus kā Kārlis Zāle, Kārlis Miesnieks, Ludolfs Liberts, Jūlijs Madernieks, Jūlijs Straume, Jānis Kuga, Eduards Kalniņš u.c. Biedrības viens no izvirzītajiem mērķiem bija latviešu profesionālās mākslas attīstība un popularizēšana Latvijā un ārpus tās robežām. “Sadarba” rīkotajās izstādēs regulāri tika pieaicināti mākslinieki no ārzemēm, kā arī tika organizētas izstādes Beļģijā un Somijā.
Mākslas vēsturniece un zinātniece Edvarda Šmite strādājusi zinātnē un muzejniecībā kopš 20. gadsimta 70. gadu sākuma, ilgstoši bijusi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja darbiniece (1972–2015). Viņas pētnieciskā darbībā tapuši apjomīgi raksti par 19. gs. kultūras parādībām un personībām. Edvarda Šmite kā zinātniece ir pazīstama Latvijā Vācijā, Šveicē, Igaunijā un Krievijā. 2019. gadā viņa saņēmusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta piešķirto goda doktora grādu mākslas vēsturē.
Papildu informācija
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms pasākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantotu kases un garderobes pakalpojumus.
- Norise notiek pastāvīgajā ekspozīcijā "Dizaina process" (3. stāvs).
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.
Norises piekļūstamība
- Norise ir daļēji piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem – līdz norises vietai 3. stāvā var nokļūt, izmantojot kāpnes vai liftu. Lai nokļūtu līdz ekspozīcijai “Dizaina process”, jāpārvar 3 pakāpieni.
- Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu).
- Lai nodrošinātu labāku dzirdamību, norises laikā tiks izmantots mikrofons.
- Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: +371 67 222 235, .