Šona Kisāna lekcija (Īrija):
Kopīgie pavedieni: Māksla un savstarpējo pagātņu audekls nāciju veidošanā
Piektdien, 2025. gada 17. janvārī, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Konferenču zālē (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) notiks Īrijas Modernās mākslas muzeja izstāžu kuratora Šona Kisāna priekšlasījums “Kopīgie pavedieni: Māksla un savstarpējo pagātņu audekls nāciju veidošanā”.
Stāsta Īrijas Modernās mākslas muzeja izstāžu kurators Šons Kisāns.
Īrijas vēstniecības Latvijā organizētā lekcija sniegs ieskatu Īrijas Modernās mākslas muzeja (Irish Museum of Modern Art; IMMA) vērienīgajā pētījumā “Pašnoteikšanās: globālā perspektīva”. Pētniecības procesa kulminācija bija izstāde ar tādu pašu nosaukumu, kura no 2023. gada 28. oktobra līdz 2024. gada 21. aprīlim norisinājās Dublinā, Īrijas Modernās mākslas muzeja Austrumu spārna un Dārza galerijās. Ekspozīcija ietvēra arī darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krājuma.
Starptautiskais projekts reflektēja par mākslas un mākslinieku lomu saistībā ar neatkarīgu valstu tapšanu un nacionālo identitāti. Kuratoru uzmanības centrā atradās jaunās nacionālās valstis, kas izveidojās impēriju sabrukuma un ģeopolitisko pārmaiņu laikmetā pēc Pirmā pasaules kara. Līdzīga problemātika bijusi aptverta divās LNMM izstādēs Rīgā – “No de facto līdz de iure” (2008) un 1. pasaules kara simtgadei veltītajā izstādē “1914” (2014, Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros). Abu projektu koncepcijas un publicētie izdevumi kļuva par pamatu sadarbībai ar IMMA, atlasot eksponātus jaunajai izstādei.
No Latvijas Nacionālā mākslas muzeja uz Dublinu tika aizvesta 14 darbu kolekcija: Rīgas mākslinieku grupas modernistu Aleksandras Beļcovas, Ģederta Eliasa, Jēkaba Kazaka, Niklāva Strunkes, Romana Sutas, Leo Svempa gleznas, Jūlija Madernieka nacionālā ornamenta stilizācijas un Anša Cīruļa zīmētās ziedojumu markas par labu latviešu strēlnieku pulkiem, kas dažādās ekspozīcijas tematiskajās sadaļās piebalsoja kuratoru radītajam vēstījumam. Savukārt starptautiskajā laikabiedru izlasē Latviju reprezentēja māksliniece, Purvīša balvas laureāte (2019) Ieva Epnere ar multimediālo darbu “Zaļā skola” (2017).
Lekcijā “Kopīgie pavedieni: Māksla un savstarpējo pagātņu audekls nāciju veidošanā” (“Common Threads: Art and the Fabric of Shared Histories in Nation-Building”) izstādes vadošais kurators Šons Kisāns (Seán Kissane) dalīsies ar pētniecības gaitā atklātiem faktiem un citiem aizraujošiem stāstiem, kā arī demonstrēs ekspozīcijas mākslas darbu fotoattēlus. Apmeklētāji tiks iepazīstināti ar vērienīgā projekta idejas izcelsmi, pētījuma jautājumiem un sadarbības procesiem, īpaši uzsverot dinamisko saikni starp oficiālajiem un neoficiālajiem kultūras naratīviem. Priekšlasījumā tiks izcelta sadarbība ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Latvijas Nacionālo rakstniecības un mūzikas muzeju.
Šī lekcija būs vērtīga ikvienam, kas interesējas par mākslas, vēstures un kultūras mijiedarbību un to, kā šīs jomas veido nāciju identitāti un politisko neatkarību. Pēc Šona Kisāna izklāsta sekos Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja asociētās izstāžu kuratores Sanitas Dukas un LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātājas Astrīdas Rogules stāstījumi par Latvijas vēstures, mākslas un mākslinieku nozīmi projektā, tostarp latviešu mākslinieces Ievas Epneres ieguldījumu. Noslēgumā ikviens būs aicināts piedalīties atvērtā diskusijā, kuru moderēs Astrīda Rogule.
Par lektoru
Šons Kisāns (Seán Kissane) ir izstāžu kurators Īrijas Modernās mākslas muzejā (IMMA) Dublinā. Savu praksi viņš raksturo kā “robežu kūrēšanu”, veidojot izstādes un publikācijas, kas koncentrējas uz sieviešu un LGBTQ+ mākslinieku darbiem, kuri bieži vien ir tikuši ignorēti. Šie projekti, kopīgi pazīstami kā “Mūsdienu meistaru sērija” (“Modern Masters Series”), tiecas apiet mākslas tirgu, radikalizēt modernisma kanonu, veicināt kritisku vēstures analīzi un piedāvāt caurspīdīgākas attiecības ar mūsu vēsturi. Sērijā ietilpst retrospekcijas par Leonoru Karingtoni (Leonora Carrington; 2013), Meriju Svonzi (Mary Swanzy; 2018) un Dereku Džarmanu (Derek Jarman; 2019).
Šona Kisāna mūsdienu mākslas projekti ir izstādes ar Elisiju Meheru (Alice Maher) un Aizeku Džūljenu (Isaac Julien), Šāziju Sikanderi (Shahzia Sikander), Romualdu Hazumē (Romuald Hazoumè) un Alanu Fīlanu (Alan Phelan). IMMA 30. gadadienas ietvaros 2021. gadā viņš kūrēja nozīmīgu grupas izstādi “Queer Embodiment” un bija vadošais kurators projektā “Pašnoteikšanās: globālā perspektīva” 2023.–2024. gadā.
Šona Kisāna raksti ir publicēti izdevniecībās “Thames & Hudson”, “Prestel” (Londona), “Irish Arts Review”, “IMMA” (Dublina), “D.A.P.” (Ņujorka), “Charta” (Milāna) un citos izdevumos.
Uz tikšanos Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā aicināts ikviens!
Papildu informācija
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot garderobes pakalpojumus.
- Noderīga informācija par muzeja pieejamību.
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.