Lekcija:
Iekapsulētais trauslais mantojums. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Nolējumu kolekcija un mūsdienu perspektīvas
Stāsta mākslas zinātniece, LNMM Ārzemju mākslas departamenta ekspozīcijas kuratore Muzeju krātuvē Mg. art. Mare Heimrāte-Patačīni.
Projektējot Rīgas pilsētas mākslas muzeja ēku, arhitekts un mākslas vēsturnieks Vilhelms Neimanis (Wilhelm Neumann, 1849–1919) vienu no telpām īpaši paredzēja skulptūru ekspozīcijai mākslas vēstures izzināšanai. Mūsdienās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamenta Nolējumu kolekcijas kodolu sastāda darbi, kurus viņš pasūtīja 20. gadsimta sākumā Skulptūru jeb Kolonnu zālei. Daudzi no šiem objektiem šobrīd apskatāmi Muzeju krātuvē, ekspozīcijā “Skulptūru mežs”. Lielformāta skulptūras, galvas, bistes un sīkplastikas paraugi aptver vairākus laika periodus no Senās Grieķijas līdz Renesansei Itālijā.
Lekcijā Mg. art. Mare Heimrāte-Patačīni sniegs ieskatu ģipša nolējumu vēsturē, uzsverot to nozīmi vietējā un starptautiskajā vidē. Īpaša uzmanība būs veltīta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja arhitekta un pirmā direktora Vilhelma Neimaņa ieguldījumam muzeja Nolējumu kolekcijas izveidē.
Stāstījuma gaitā tiks salīdzināta nolējumu kolekciju situācija dažādās valstīs, analizēta muzeju un citu institūciju pieredze to saglabāšanā un akadēmiskajā pētniecībā. Iezīmējot daudzveidīgās nākotnes perspektīvas, tiks aplūkoti piemēri, kā mūsdienās šīs kolekcijas tiek izmantotas sabiedrības izglītošanā un starpdisciplinārās radošās praksēs.
Papildu informācija
- Norise notiek Konferenču zālē (1. stāvs).
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.
Norises piekļūstamība
- Norise ir piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
- Lai nokļūtu līdz norises vietai Konferenču zālē, jādodas uz 1. stāvu, izmantojot kāpnes vai liftu.
- Lai nodrošinātu labāku dzirdamību, norises laikā tiks izmantots mikrofons un skaļrunis.
- Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu).
- Norises telpā ir paredzētas vietas ratiņkrēsliem.
- Norises telpā ir uzstādīta indukcijas cilpas sistēma cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.
- Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā un izstādē.
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 67 324 461, .