20.05.2025.

Džordžo Vazāri meistardarbs pirmo reizi apskatāms Latvijā

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Eiropas galerijā pirmo reizi Latvijā publiski izstādīts Itālijas renesanses meistara Džordžo Vazāri grāmatas “Izcilāko gleznotāju, tēlnieku un arhitektu dzīves” oriģinālais 1568. gada izdevums.

Šis darbs uzskatāms par vienu no nozīmīgākajiem avotiem mākslas vēsturē – tas aizsāka mākslinieku biogrāfiju žanru un iedibināja priekšstatu par mākslinieku kā radošu ģēniju. Grāmatas 3. sējumsizdots Florencē un rotāts ar gravētiem portretiem un bagātīgi simbolisku titullapu.

Grāmata kļuva par pagrieziena punktu mākslas vēstures attīstībā, izceļot mākslinieku kā ģēniju un aizsākot mākslinieku biogrāfiju žanru. Mēģinot glābt gleznotājus no aizmirstības, Vazāri apkopoja milzīgu daudzumu faktu, baumu un anekdošu par Itālijas mākslinieku ikdienu un daiļradi – sākot no 13. gadsimta gleznotāja Čimabue (1240–1302) līdz sava laikabiedra Mikelandželo (1475–1564) dzīvei.

Līdzās Vazāri grāmatai pastāvīgajā ekspozīcijā pirmo reizi eksponēti arī divi viņa laikabiedru – florenciešu manierisma gleznotāju – darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas.

Abas gleznas, tapušas 16. gadsimta vidū, attēlo Svētās ģimenes sižetu. Tajās jūtama cieņa pret renesanses dižgaru mantojumu un vienlaikus vēlme pēc izteiksmīgākas, liriskākas vizuālās valodas. Mākslinieki kompozīcijās akcentējuši Marijas un Jēzus bērna tuvību, pievienojot arī Jāni Kristītāju, Jāzepu un citus svētos.

Glezna “Svētā ģimene ar Sv. Elizabeti un Jāni Kristītāju” saistīta ar Mikēli Tozīni (Michele Tosini), vienu no nozīmīgākajiem Vazāri laikabiedriem Florencē. Viņa darbi liecina par sadarbību ar Ridolfo del Girlandajo un vēlāk arī ar pašu Vazāri, kas ietekmēja Tozīni rokrakstu manierisma virzienā. Savā darbnīcā Tozīni radīja daudzus nozīmīgus pasūtījuma darbus, kas vēlāk ietekmēja veselu glezniecības skolu.

No šīs darbnīcas nācis arī otrās gleznas – “Svētā ģimene ar Jāni Kristītāju” – autors Frančesko Brina (Francesco Brina), viens no Tozīni izcilākajiem skolniekiem. Viņa gleznas atspoguļo izsmalcinātu manierisma izjūtu, kurā harmoniski līdzās pastāv forma, ritms un liriska noskaņa – vērtības, kas saglabā aktualitāti arī mūsdienās.

Eksponētais grāmatas izdevums deponēts no Latvijas Universitātes bibliotēkas krājuma un kopā ar gleznām apskatāms Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Eiropas galerijā.


Izstādes kurators

Eduards Dorofejevs
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamenta glezniecības kolekcijas glabātājs

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Eiropas mākslas galerija / 4. stāvs
Doma laukums 6, Rīga