18.07.2025.

Aizvadīta klātienes tikšanās Ļubļanā projekta “Talking Heads” ietvaros

No 2025. gada 3. līdz 5. jūnijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji devās uz Ļubļanu, Slovēnijā, kur norisinājās klātienes tikšanās Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” līdzfinansētā projekta “Talking Heads” (projekta Nr. 101174331  – CREA-CULT-2024-COOP) ietvaros. Šī bija daļa no projekta otrā posma, kura galvenā tēma ir "Kultūras un radošo nozaru stiprināšana, veicinot prasmju attīstību un ētisku tehnoloģiju izmantošanu ”.

Programmas ietvaros Ļubļanā otro reizi klātienē tikās visi partneri no Ukrainas, Gruzijas, Ziemeļmaķedonijas, Grieķijas, Slovēnijas un Latvijas, lai kopīgi pārrunātu projekta tālāko attīstību, kā arī aktualizētu jautājumus, kas skar digitālo prasmju attīstību kultūras un radošajās nozarēs, ar īpašu uzsvaru uz ētisku mākslīgā intelekta izmantošanu.

Tikšanās ietvaros notika diskusija “Izpratne par digitālo ainavu kultūrā”, kuras laikā tika skarti būtiski jautājumi par mākslīgā intelekta un digitālo mediju integrāciju kultūras procesos, auditorijas iesaistīšanu ar digitālajiem rīkiem un starpdisciplināriem sadarbības piemēriem digitālu projektu īstenošanā.

Dalībnieki piedalījās darbnīcā “Mākslīgais intelekts: Kultūras sektora iespēju veicināšana digitālajā laikmetā” par mākslīgā intelekta iespējām kultūras iestādēs. Dalībnieki praktiski iepazinās ar mākslīgā intelekta darbinātu rīku izmantošanu informācijas apkopošanā un prezentēšanā, izmantojot "Gamma" platformu.



Programmas noslēdzošajā dienā projekta dalībnieki uzzināja vairāk par ētisku, iekļaujošu un uz cilvēku centrētu mākslīgā intelekta izmantošanu kultūras kontekstā. Lekcijās tika iekļautas aktuālās ES vadlīnijas, kas attiecas uz atbildīgu tehnoloģiju izmantošanu. Tām sekoja darbnīca par iekļaujoša dizaina principiem un digitālās pieredzes radīšanu, kā arī ētiskiem izaicinājumiem, ar ko kultūras organizācijas var saskarties, izmantojot mākslīgo intelektu.

Noslēguma lekcijā “Rīki un platformas digitalizācijai un kultūras inovācijām” dalībniekus iepazīstināja ar dažādiem digitālajiem risinājumiem, īpašu uzmanību pievēršot "Wondercut" lietotnes iespējām interaktīva satura radīšanā. Lekciju papildināja praktiska darbnīca, kurā dalībnieki iepazina lietotnes pielietojumu kultūras projektu ietvaros.

Vizītes noslēgumā dalībnieki apmeklēja Ļubļanas pilsētas muzeju, iepazīstot tā pastāvīgo ekspozīciju, interaktīvās komunikācijas risinājumus un izglītības programmu piedāvājumu.

Projekts "Talking Heads – Conversation with the art from the past" tiek īstenots saskaņā ar Granta līgumu Nr.101174331, ko finansē programma Radošā Eiropa (CREA-CULT-2024-COOP). Projekta norises laiks ir 36 mēneši, sākot no 01.11.2024.