05.06.2025. 14.00
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Sudraba senioru pēcpusdiena:
Florence

Mākslas vēsturnieces Vitas Ozoliņas vadībā iepazīsim izstādi "Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība. 6.–19. gadsimts", kas ir Turīnas Senās mākslas muzeja Palazzo Madama un Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kopprojekts. Lielajā izstāžu zālē aplūkosim vairāk nekā 100 meistardarbus no darbnīcām un manufaktūrām visā Itālijā. Tie aptver vairāku gadsimtu periodu, īpaši izceļot renesanses laika mākslu, kuras centrs neapšaubāmi bija Florence.

Ar Florences vārdu cieši saistīts ir Itālijas 16. gadsimta mākslas vēsturnieks, gleznotājs un arhitekts Džordžo Vazari (Giorgio Vasari, 1511–1574). Viņa grāmata “Izcilāko gleznotāju, tēlnieku un arhitektu dzīves” pirmo reizi Latvijā tiek izstādīta plašai publikai. Šis apjomīgais darbs apvieno faktus, nostāstus un anekdotiskus vērojumus par ievērojamākajiem Itālijas māksliniekiem no 13. līdz 16. gadsimtam, sniedzot unikālu ieskatu renesanses kultūras uzplaukumā Florencē.

Šajā laikā pilsēta piedzīvoja īstu kultūras ziedu un bagātības laikus, ko veicināja ietekmīgā Mediči dzimta. Greznība, estētika un bagātība kļuva par mākslas virzītājspēku, un Florence nostiprinājās kā nozīmīgs antīkās un lietišķās mākslas centrs. To apliecina arī mūsdienu meistaru darbi – Toskānas keramiķu izstrādājumi, renesanses mākslas darbu kopijas, kā arī smalki ādas, bronzas un skulpturāli priekšmeti.

Florences uzplaukums aizsākās jau 12. gadsimtā, pateicoties aktīvai tirdzniecībai, īpaši koksnes un zīda rūpniecības jomā. Tekstilrūpniecības panākumi ļāva vietējiem baņķieriem un tirgotājiem kļūt par dāsniem mākslas atbalstītājiem. Aristokrātiskajās rezidencēs tika veidotas nozīmīgas kolekcijas, kurās gemmas, pērles un dārgakmeņi kalpoja kā bagātības un izsmalcinātas gaumes simboli.

Aplūkojot izstādi, neklātienē nokļūsim dažādos Itālijas reģionos. Tas būs saistošs ceļojums laikā, sākot no antīkās pasaules, cauri viduslaikiem līdz pat 19. gadsimtam, novērtējot pasūtītāju gaumi, meistaru varēšanas prasmi un sabiedrības dzīves stilu.

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise notiek Lielajā zālē, 1. stāvā.
  • Informējam, ka MMRB publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.

Norises piekļūstamība

  • Norise ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
  • Lai nokļūtu līdz norises vietai Lielajā izstāžu zālē 1. stāvā, nav nepieciešams izmantot pakāpienus. Līdz zālei var nokļūt, dodoties pa pandusu.
  • Lai nodrošinātu labāku dzirdamību, norises laikā tiks izmantots mikrofons un skaļrunis.
  • Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja Lielajā zālē, 1. stāvā.
  • Norises telpa nav piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet, iepriekš saskaņojot, norises vietu iespējams pielāgot.
  • Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā un izstādē.

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 25 732 122, .


Mērķauditorija

Seniori

Norises valoda

Latviešu

Norises ilgums

60–90 minūtes

Dalības maksa

Ieejas biļete izstādē saskaņā ar cenrādi
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas

Pieteikšanās

Nav nepieciešama

Papildu informācija

Vita Ozoliņa
T: (+371) 67 225 209
E:

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Doma laukums 6

Jaunumu vēstkopa

Mēneša mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā